Pułapka list ze słówkami... Czy Ty też w nią wpadasz?

Jest jedna rzecz, którą w nauce języka lubię najbardziej, oczywiście oprócz efektów pozostających na stałe :) To przygotowywanie list słówek. Już przez samo zapisanie na kartce lub w zeszycie słówka zostają mi w pamięci. To prawda, w pamięci (bardzo) krótkotrwałej, więc następnego dnia po przygotowaniu listy z 30 słówkami jestem w stanie powtórzyć może 1/3 (przy łatwych słówkach), a za kilka dni pewnie z 5 słów. 

Czy warto przygotowywać sobie listy ze słówkami w języku obcym?

Oczywiście że warto! Niestety, czasami zdarza się, że listę na jakiś temat sobie przygotuję, a potem do niej już nigdy nie zaglądam. Z różnych powodów. Bo mi się odwidział temat, bo ją zgubiłam, bo wydaje mi się że już pamiętam większość słówek, itp. 


Błąd!


Z jednej strony jakiekolwiek obcowanie z językiem obcym jest pozytywne. Przy tłumaczeniu słówek na polski coś tam zostaje nam w głowie, więc nawet jeśli sami nie będziemy w stanie słowa sobie przypomnieć, to istnieje duża szansa, że gdy wyraz się pojawi, np. podczas rozmowy lub czytania tekstu w języku obcym, przypomnimy sobie jego znaczenie.


czy warto uczyć się słówek z listy, lista słówek w języku obcym, jak uczyć się języka obcego, jak uczyć się francuskiego

Ale...


Jeśli taką przygotowaną listę słówek przeczytamy, dajmy na to, raz dziennie w ciągu trzech następnych dni lub co dwa dni, efekt nauki będzie nieporównywalnie lepszy! W głowie zostanie nam więcej słówek i stwierdzam, na bazie własnego doświadczenia, że nasza elokwencja także się rozrośnie. Warto przeznaczyć minutę dziennie na przeczytanie naszych zaległych list, po to, aby potem zabłysnąć (a najbardziej przed sobą samym!) bardziej wyszukanym zamiennikiem. W końcu jeśli zawsze będziemy mówić "dobry", "ładny", "duży", to i tak nas wszyscy zrozumieją, ale gdy zastąpimy te słowa bardziej wymyślnymi synonimami, to będzie przyjemniej nas słuchać (lub czytać). 

Zachęcam więc do niewpadania w tę pułapkę! Jeśli już podjąłeś się tego wysiłku i przygotowałeś listę, to nic się nie stanie, jeśli poświęcisz dosłownie chwilę na jej powtórzenie. Żadnego zakuwania. Powtórz to, co znajduje się na liście. A najlepiej na głos!

Czy ktoś się zgadza z moimi przemyśleniami? A może ktoś uważa, że listy słówek nie mają sensu?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Francuski - nauka do B1, B2 .... , Blogger