Wymiana listów po francusku? Jak? Gdzie? Z kim?


Dzisiaj coś dla osób, które żałują, że listy papierowe odeszły w zapomnienie (czyżby tak było??). 

Które tęsknią za pisaniem odręcznym i które chciałyby w skrzynce pocztowej znaleźć coś innego niż rachunki (ja oprócz rachunków dostaję jeszcze oferty z Yves Rocher, taki mały francuski akcent ;), ale wiem, że one są także po to, abym finalnie wydała pieniądze w ich sklepie, więc traktuję je trochę jako rachunki ;))

Zaprosiłam do współpracy Darię, która pisze bloga o... pisaniu listów (http://www.penpalspoland.pl/). I to w językach obcych! Tak, dobrze czytasz! I Daria napisała dla mnie piękny wpis, który z radością zamieszczam u siebie. Uważam, że to może być świetny pomysł na polepszenie znajomości języka francuskiego i nie tylko. Zdjęcia zostały wykonane przez Darię, muszę przyznać, że świetnie pasują do francuskiej tematyki bloga!

Oddaję Darii głos:


Ucząc się języków obcych już jakiś czas często dochodzi się do wniosku, że fajnie byłoby sprawdzić się w kontakcie z native speakerem. Niestety nie zawsze mamy taką możliwość, bo nie każdy może pozwolić sobie na wycieczkę, a w miejscu zamieszkania ciężko może być znaleźć kogoś do konwersacji. Czy to jedyne możliwości? Nie. Chciałabym dziś zaproponować trochę zmodyfikowaną formę rozmowy czyli listy.

pisanie listów po francusku pen pals


Jak zacząć?

Osób chętnych na wymianę korespondencji można szukać na różnych stronach internetowych. Ja polecam jedną, której używam od samego początku - http://www.penpalsnow.com/index.html 

Wyszukiwanie jest bardzo proste i wymaga tylko uzupełnienia 3 informacji o osobach jakie chcesz znaleźć: płeć, wiek i kraj pochodzenia. Po kliknięciu „Find penpals” możesz zacząć przeglądanie ofert. Kiedy uda się znaleźć kogoś interesującego trzeba napisać na podany e-mail kilka słów o sobie, określić dlaczego ten ktoś wydał się idealnym materiałem na znajomego z listów i zapytać czy dana osoba jest zainteresowana poznaniem Ciebie. Jeśli uzyskasz pozytywną odpowiedź czas napisać list.

Pierwszy list


Na początek nie potrzebujesz dużo, wystarczy: koperta, kartka papieru i długopis. Jeśli pisanie  Cię wciągnie wtedy można pomyśleć o kolorowych długopisach, papeterii czy naklejkach. Potrzebny będzie również znaczek. Cena zwykłego listu do 50 gram wynosi 6 zł za priorytet i 5 zł za ekonomiczny. Polecam wybór priorytetu, szczególnie jeśli chcielibyśmy wysłać list za ocean, bo podróż zwykłego listu może trwać to naprawdę długo. W przypadku Francji czy innych państw europejskich nie jest to może aż tak druzgocący czas oczekiwania, ale fakt, że na poczcie bardzo rzadko proponują drugą opcję mówi sam za siebie.

Jeśli chodzi o treść pierwszego listu to musi być to przedstawienie Ciebie. Opowiedz o tym gdzie mieszkasz, co robisz na co dzień, jaka jest twoja rodzina, czy masz zwierzęta, jakie książki czytasz, jaki film ostatnio ci się spodobał. Takie podstawowe informacje jak to na początku znajomości. 

pen pals poland pisanie listów po francusku


Pamiętaj, że nie wszystko uda Ci się zawrzeć w pierwszym liście, bo potrzeba by było do tego dużo papieru i sporo czasu. Macie przed sobą jeszcze wiele listów i uda Ci się o wszystkim opowiedzieć. 

Fajnie jest też zadawać pytania w trakcie opowiadania o sobie żeby druga osoba wiedziała na czym się skupić. Dodaj na końcu listu lub na osobnej karteczce swój adres na wypadek gdyby koperta uległa zniszczeniu.

Skąd mam wiedzieć, że poradzę sobie z pisaniem listów?

Wiem, że wiele osób na początku ma wątpliwości czy są już na odpowiednim poziomie. Można to w bardzo prosty sposób sprawdzić. Jeśli jesteś w stanie napisać maila w odpowiedzi na znalezioną ofertę oznacza to, że jesteś gotów. Kiedyś ktoś powiedział mi coś bardzo mądrego, co moim zdaniem idealnie tu pasuje, otóż nigdy nie będziemy znali każdego słówka w obcym języku i też nie o to chodzi w ich nauce. Chodzi o generalne zrozumienie tego co ktoś chciał nam przekazać. Przecież nawet po polsku zdarza nam się spotkać w życiu codziennym nieznane słowo, a jest to nasz język ojczysty. Nie ma nic złego w korzystaniu ze słownika lub przypomnieniu sobie reguły gramatycznej podczas pisania czy czytania. To tylko pomaga rozwijać umiejętności.

Dla osób bardzo początkujących w nauce francuskiego, ale jednocześnie chcących pisać listy mogę polecić rozwiązanie pośrednie. Potrzebna jest do tego znajomość języka angielskiego. Wtedy można zdecydować się na korespondencję z osobami z Kanady ponieważ tam funkcjonują dwa języki urzędowe: francuski i angielski, dlatego duża część społeczeństwa posługuje się oboma. Jeśli druga osoba się zgodzi możesz pisać część listu, którą dasz radę po francusku, na przykład co się ostatnio wydarzyło, opisać pogodę czy nową ulubioną piosenkę a resztę po angielsku. Twój korespondent też może wplatać francuski do swojego listu. Z czasem może uda Wam się przejść do pisania w 100% po francusku. Kanadyjczycy to naprawdę mili ludzie, wiem bo koresponduję z dwiema dziewczynami z tego kraju, więc jeśli czujecie, że chcecie spróbować możecie zaproponować takie rozwiązanie.

Mam nadzieję, że udało mi się wzbudzić w Was ciekawość na tyle, że chociaż przjejrzycie oferty na zaproponowanej przeze mnie stronie. Listy to fantastyczne hobby dzięki któremu można nie tylko uczyć się, ale nawiązywać prawdziwe przyjaźnie. Ciężko opisać te wszystkie emocje jakie towarzyszą czytaniu i pisaniu listów, bo nie można tego porównać z niczym innym. W dzisiejszych czasach staramy się eliminować w znacznym stopniu każdy nadprogramowy wysiłek, dlatego fajnie jest czasem odejść od tego na chwilę, napisać coś ręcznie, wyjść z domu na pocztę i wysłać list tak po prostu dla przyjemności. 


Życzę Wam wielu pięknych listów i do zobaczenia na blogu www.penpalspoland.pl

*****

Jeżeli spodobał się Wam wpis Darii i chcecie śledzić jej poczynania, a może nawet dołączyć się do grona osób piszących papierowe listy, możecie kliknąć Lubię to! przy jej fanpage na Facebooku - TUTAJ

A może już macie jakieś doświadczenie w pisaniu listów po francusku z... nieznajomymi? :) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Francuski - nauka do B1, B2 .... , Blogger