B2 w 18 m-cy: Poziomowanie i określenie w czasie

Niniejszy post jest trzecim wpisem z serii: B2 w 18 miesięcy. Jeśli nie czytałeś jeszcze poprzednich wpisów, zapraszam TUTAJ.

Aby dojść do konkretnego poziomu musimy sprawdzić najpierw na jakim poziomie się znajdujemy. Ja znajdowałam się na poziomie "zero", jednak jeśli niektórzy z Was mają już jakąś znajomość francuskiego, to tym lepiej i łatwiej! W takim przypadku zachęcam do przeprowadzenia testu znajomości języka, na przykład:

TEST JĘZYKOWY


 - TUTAJ
Po polsku, w 5 minut i bezpłatnie, dotyczy każdego języka, nie tylko francuskiego.

 - TUTAJ
Strona bezpłatna (i takie wolę opisywać na blogu!) 83 pytania testowe, czasami trzeba wybrać tłumaczenie zdania i do tego potrzebna jest, oprócz znajomości francuskiego, także znajomość języka angielskiego. Pod koniec można (nie trzeba) odpowiedzieć na kilka pytań statystycznych, a wynik... pokazuje się nam kompletna analiza (o ile można tak nazwać raport wygenerowany przez stronę internetową, bez sprawdzenia naszego mówienia czy innych umiejętności językowych) tego co umiemy. Aplikacja poleca nam na dodatek krótkie lekcje do przerobienia poruszające tematy, na które udzieliliśmy niepoprawnej odpowiedzi. Powiem szczerze, że trochę się zaskoczyłam, bo robiąc test na potrzeby niniejszego wpisu wyszedł mi poziom C1 ;) Nic tylko się cieszyć ;)

 - TUTAJ
Testy językowe z wielu języków. Przyznam, że mój dyplom DELF B2 i wynik z testu opisanego powyżej nie zmotywowały mnie wystarczająco do zrobienia kolejnego testu online i ten test pozostawiam Wam do.. przetestowania ;)

Kto się przyzna jaki mu wyszedł poziom (i z którego testu)?


ZAGADNIENIA


No dobrze, wiemy już na jakim poziomie mamy wiedzę. Oczywiście tak mniej-więcej! Oszacowanie poziomu na bazie testu internetowego jest pomocne, nie jest jednak najbardziej miarodajne na świecie. Teraz trzeba odnaleźć ewentualne braki. Polecam posiłkowanie się moimi ściągami: co trzeba umieć na poszczególnych poziomach? Warto sprawdzić swój poziom francuskiego przeglądając wszystkie zagadnienia od zera. Polecam wydrukowanie sobie poniższych list zagadnień i wykreślanie jedno po drugim zagadnień, które już umiemy (lub których się nauczymy). Dla osób, które nie miały nigdy do czynienia z francuskim - uważam, że wydrukowanie listy zagadnień może być bardzo przydatne w samodzielnej (i nie tylko) nauce.

A2: w przygotowaniu

CZAS


Jaki jest teraz miesiąc? 
W którym miesiącu minie 18 miesięcy od dzisiaj? 
Czy dodać sobie więcej czasu na naukę z powodu ważnych wydarzeń, jakie mogą nastąpić? 


Tak, szczerze to polecam. Warto wziąć pod uwagę wszystkie rzeczy, które mogą "zakłócić" proces nauki francuskiego. Jestem absolutną przeciwniczką podporządkowywania życia pod naukę francuskiego (jeśli czasami ktoś by zwątpił), dlatego warto pomyśleć, kiedy można zrobić sobie przerwę:
 - wyjazdy wakacyjne
 - rodzinne uroczystości
 - i święta (Boże Narodzenie, Wielkanoc)
 - inne nieprzewidziane okoliczności.

Warto podejść do sprawy poważnie, ale jednocześnie na luzie. Nauka języka nie może być dla nas stresem.

Moja metoda polega na spisaniu miesięcy, podzieleniu ich na tygodnie, być może dni, zależy od zagadnienia. Czasami daję sobie pracę domową na dany dzień: nauczyć się tego zagadnienia, czasami przeczytać strony 60-90. Zależy czy chodzi o efekt (nauka czegoś, powtórzenie zagadnienia) czy o wykonanie pracy (na przykład przeczytanie danego rozdziału książki, z którego nie muszę zrozumieć absolutnie każdego słowa).

Mój osobisty przykład jest opisany TUTAJ, razem z liczbą godzin potrzebną do spędzenia przy robieniu jakże interesujących ćwiczeń gramatycznych, pisaniu wypracowań, itp., SPRAWDŹ ile godzin brakuje Ci do osiągnięcia wymarzonego poziomu francuskiego?

Równanie jest proste:

Liczba godzin z poziomu, na który aspirujesz - liczba godzin z poziomu, na którym jesteś = liczba godzin, jaką musisz poświęcić na naukę.


Nie ukrywam, że 

1. Wymagana jest  duża samodyscyplina! Ale zapewniam, że to jest coś, czego można się nauczyć, ja wcale nie byłam bardzo zdyscyplinowania przed rozpoczęciem nauki francuskiego!

2. Podane liczby godzin są orientacyjne. Jednak czyż odkrycie, że 550 godzin nauki do poziomu B2 z francuskiego oznacza 1 godzinę nauki dziennie przez 18 miesięcy nie jest fantastyczne? Nauki od zera, dodajmy! Ale efektywnej!


Za linki do drugiego i trzeciego testu językowego serdecznie dziękuję Kociej Mamie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Francuski - nauka do B1, B2 .... , Blogger