JAK NAUCZYĆ SIĘ JĘZYKA OBCEGO - bezpłatny poradnik!

Dzisiaj zamieszczam link do bezpłatnego poradnika pod tytułem "Jak nauczyć się języka obcego". Być może część z Was już go zna, ja znalazłam go jakiś czas temu i postanowiłam napisać wpis z moją opinią na jego temat. 

CO NAM OBIECUJĄ?

Poradnik obiecuje nam odpowiedzieć między innymi na pytania:

Jak szybko nauczyć się języka obcego i czy to jest możliwe?
Jakie są najefektywniejsze metody nauki?
Jakie są najważniejsze języki obce w 2015 roku?
Jak się można zmotywować do nauki języka obcego?

poradnik jak nauczyć się języka obcego francuski


Mimo, że ja sama nie mam problemów z motywacją ani z brakiem technik, to zawsze jestem ciekawa wszelkich nowinek na ten temat i zdecydowałam się na przeczytanie poradnika. Aha, ważne, został on stworzony jako projekt non-profit, przez pasjonatów językowych. Brzmi dobrze, prawda?
We wstępie można przeczytać także, że poradnik jest skierowany nie tylko do osób, które języków się uczą lub chcą zacząć się uczyć, ale także do nauczycieli lub osób, które tworzą materiały do nauki.


TWÓRCY
Z radością zobaczyłam, że wśród 45 twórców poradnika jest także kilku blogerów, których znałam wcześniej (nie osobiście, rzecz jasna): 
Karol z http://woofla.pl/
Kasia z http://www.bretonissime.com/... i inni. Sama obsada zachęcająca!!

TREŚĆ
Blogi posegregowane są według języka, o każdym języku jest na początku krótka notatka z ciekawostkami na jego temat (na przykład: czy wiedzieliście, że 50% podstawowych słów anglojęzycznych pochodzi z języka francuskiego? Ja nie miałam pojęcia!). Po kolei wypowiadają się autorzy blogów, a na samym początku wymieniają TOP 3 artykuły z bloga, następnie opowiadają o swoich ulubionych narzędziach do nauki języka, sposobach na okiełznanie gramatyki, a także... metody nauki, które specjaliści odradzają! Szczególnie to wydało mi się bardzo interesujące.
Wypowiadają się twórcy blogów o językach: angielskim, francuskim, niemieckim, ale także o tych rzadszych - rosyjskim, japońskim, szwedzkim czy niderlandzkim.
Druga część podręcznika to wyznania blogerów "wielojęzycznych - piszących o kilku językach na raz, często po angielsku, pod koniec opisano także kilka stron, które zakatalogowano jako "Firmy i portale", może trochę reklama (?), ale muszę powiedzieć, że też interesujące.

MOJA OPINIA
Przeczytałam poradnik z dużym zaciekawieniem, zdobyłam mnóstwo inspiracji do wpisów na mojego bloga i poznałam nowe blogi językowe, a także wiele innych ciekawych linków - do stron, na których można uczyć się języków (sądzę, że o tym niebawem też napiszę).
Przyznam, że szczególnie przypadły mi do gustu te o języku angielskim, gdyż właśnie zaczynam z koleżanką wyzwanie językowe z... angielskiego i potrzebujemy nowych źródeł informacji!

FORMAT PORADNIKA
Ja poradnika nie ściągnęłam, nie wiem nawet, czy można to zrobić, ale czytałam go w przeglądarce. Na początku szło mi trochę opornie przeglądanie stron, itp, ale potem nauczyłam się, że najlepiej czytać publikację używając strzałek w górę, w dół, w lewo i w prawo :)

MOJA OPINIA
Przyznam się, że nie przeczytałam dokładnie wszystkich artykułów (przeczytałam prawie wszystkie), gdyż poradnik ma 138 stron. Jednak moje ogólne wrażenie jest bardzo pozytywne i polecam przeczytanie "Jak nauczyć się języka obcego" każdemu, kto szuka motywacji, sposobów na naukę, nowych, interesujących blogów językowych i technik nauki!


6 komentarzy:

 1. przeczytam, bo większość blogów znam i szanuję opinie autorów
  dzięki za cynk do przewodnika, bo nie znałam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to też było bardzo zachęcające, nie ma to jednak jak dobra marka osobista twórców blogów ;) Od razu człowiek ma ochotę zapoznać się z tym, co mówią.

   Usuń
 2. Gdzies juz czytalam o tym poradniku, pewnie na jakims blogu, ale jeszcze nie mialam okazji do niego zagladnac. Moze przy najblizszej okazji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przygotuj sobie wielki kubek herbaty, bo jest co czytać!

   Usuń
 3. U mnie wszystko działa? Nadal nie możesz wejść? Może skopiuj do przeglądarki: http://www.sprachcaffe.com/polski/poradnik/jak-nauczyc-sie-jezyka-obcego.htm

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Francuski - nauka do B1, B2 .... , Blogger